دستگاه ميكروب زدايي و ضدعفوني كننده هوا

دستگاه هاي تصفيه هوا، محصولاتي هستند كه در اندازه هاي مختلف، توليد و روانه بازار مي شوند. از مدل هاي مخصوص براي مصرف شخصي و تصفيه هواي داخل خودرو گرفته تا دستگاه هاي بزرگ براي مصارف خانگي و صنعتي، همگي تحت نام تصفيه هوا توليد مي شوند. اين دستگاه ها همانطور كه از نام آنها مشخص است، تنها مي توانند هوا را در يك فضاي بسته مانند اتاق، پالايش كنند تا هواي محيط از مواد حساسيت زا، برخي ميكروبها، گرد و غبار، پرز فرش، مبل و موي حيوانات پاكيزه شود. دستگاههاي تصفيه هوا، كارايي و بازده متفاوتي دارند كه از 30 تا 99,99 درصد تفاوت مي كند.

فيلترهاي گوناگون دستگاههاي تصفيه، وظيفه اصلي را در تصفيه هوا به عهده دارند. نحوه كار اين دستگاه ها به اين شكل است كه هوا به داخل محفظه كشيده مي شود و سپس با عبور از لايه هاي مختلفي از فيلترها نظير
فيلتر گرد و غبار، فيلتر ريزگردهاي ميكروسكوپي ، فيلتر مواد آلرژي زا و موي حيوانات، فيلتر كربن اكتيوشده (براي گرفتن بوهاي مختلف ازجمله سيگار و …) دوباره به فضاي اتاق دميده مي شود. اما بايد توجه داشت كه فيلترها از نوعي نباشند كه گاز ازن (كه محرك دستگاه تنفسي و ريه هاست) و يون منفي توليد كنند.

ويروس يك عامل بيماريزاي كوچك است كه فقط در سلول هاي زنده يك ارگانيسم تكثير مي شود. ويروس ها مي توانندانواع شكل هاي حيات را، از حيوانات و گياهان گرفته تا ميكروارگانيسم ها، از جمله باكتري ها را آلوده كنند.
شركت صنايع الكترونيك سامع از جمله شركت هاي توليدكننده دستگاه هاي تصفيه و ويروس كش هوا است. اين شركت در محصولات خود براي پاكيزه سازي هوا از فيلترهاي متعددي بهره مي گيرد كه نه تنها گاز ازون و يون منفي توليد نمي كنند، بلكه هواي اتاق را از ريزگردهاي كوچكتر از يك ميكرون پاكيزه كرده و به كمك باكتري ها و ويروس ها را نيز پالايش مي كنند. اين دستگاه داراي تأييديه از بین بردن ویروس و باکتری با تابش اشعه UV در فرکانسی خاص می باشد که بر روی ویروس کرونا نیز موثر است.

کربن فعال: (ACTIVE) این فیلتر توانایی جذب بوهای نامطبوع و بیش از 3000 نوع از ترکیبات مضر گازی را داشته و نقش مهمی در جذب عوامل شیمیایی دارد.

فیلتر هپا :(HEPA) قابلیت جذب انواع باکتری ها، ویروس ها و ذرات گرد و خاک معلق در هوا تا قطر 0.3 میکرون را دارد و تقریبا تمام ذرات معلق از هوایی که تنفس می شود، را تصفیه می نماید. فیلتر هپا یکی از قوی ترین و موثرترین فیلترهای موجود در دستگاه هوا می باشد و تقریبا بیش از 99.97 درصد از ذرات آلاینده معلق در هوا را از بین می برد. (مشابه فیلتر هوای موتور اتومبیل)

لامپ: (UV) در دستگاه تصفیه هوا، با تابش اشعه ماورا بنفش با خاصیت ضدعفونی کنندگی بالا از بین برنده میکرو ارگانیسم های موجود در هوا نظیر باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می باشد. لامپ UV، با تابش در فرکانسی خاص باعث شکسته شدن RNA ویروس کرونا و در سایر موارد DNA ویروس ها و باکتری ها شده و در نهایت موجب از بین رفتن آن ها می شود.