گلخانه هوشمند

هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب نیاز به شرایط خاصی از نظر شدت نور، دمای روزانه، دمای شبانه، میزان رطوبت نسبی هوا، رطوبت خاک و ... دارند. برای تولید و پرورش تجاری گیاهان با کیفیت بالا و در تمام طول سال باید شرایط محیطی مطلوب به همراه کنترل عوامل از طریق مکانی به نام گلخانه هستیم که به عنوان محیط کنترل شده مطرح می‌گردد. با توجه به نیاز روزافزون بازار، چه از نظر تولید گل و گیاهان زینتی و چه از نظر سبزیجات و صیفی جات خارج از فصل و همچنین تولید گیاهان دارویی این روش تولید امروزه به یکی از سودآورترین بخش‌های کشاورزی تبدیل شده‌است که نیازمند مدیریت صحیح می باشد. برای رسیدن به بالاترین سودآوری و بهره وری یکی از مهم ترین اقدامات همسو شدن با تکنولوژی و هوشمندسازی گلخانه ها می باشد که استفاده از این سیستم صرفه جویی در هزینه و افزایش کیفیت محصول، جلوگیری از بروز خطرات، کاهش نیروی انسانی و کاهش خطای انسانی را به همراه دارد.

برای رسیدن به بالاترین سودآوری و بهره وری یکی از مهم ترین اقدامات همسو شدن با تکنولوژی و هوشمندسازی گلخانه ها می باشد که استفاده از این سیستم صرفه جویی در هزینه و افزایش کیفیت محصول، جلوگیری از بروز خطرات، کاهش نیروی انسانی و کاهش خطای انسانی را به همراه دارد.

با  استفاده از سیستم های کنترل علاوه بر مانیتور کردن تمامی عوامل مهم و تاثیرگذاری که در تولید یک محصول  مهم هستند سهولت استفاده و دقت و اطمینان بالایی را برای صاحبان گلخانه به همراه دارد.

کمیت هایی همچون دما، رطوبت، تهویه، مقدار CO2  و مواردی دیگر بنا به نیاز و شرایط گلخانه و محصول در گلخانه های هوشمند محاسبه می شوند و صاحبان گلخانه های هوشمند به سادگی می توانند معیارهای مختلف را مانیتور کنند.

نحوه هوشمند کردن گلخانه توسط شرکت صنایع الکترونیک سامع :

  • دما= برای تنظیم دمای گلخانه در فصل های گرم و سرد سال در روزهایی که دمای داخل گلخانه باجذب نور خورشید بالای 40 درجه و یا زیر صفر می باشد سیستم هایی برای گرم کردن و یا خنک کردن محیط نصب می شود تا دمای کل محیط يکسان شود ، تنظیم دما بسته به محصول و شرایط موجود یکی از مهم ترین فاکتورها در افزایش بهره وری و افزایش کیفیت محصول با کاهش بیماری ها می باشد.
  • تهویه = به منظور تنظیم دما از سیستم تهویه در گلخانه ها استفاده می شود و بسته به شرایط موجود از انواع متفاوتی استفاده می شود، تهویه طبیعی ، تهویه با فن و … با بررسی و کنترل هوشمند گلخانه متوجه می شویم چگونه و به چه میزانی باید از تهویه ها استفاده کنیم، همچنین باعث کاهش نیروی انسانی و صرفه جویی در هزینه ها می شود.
  • رطوبت= نیاز گیاهان به رطوبت در محیط گلخانه و در هر مرحله از رشد متفاوت است، در گلخانه میزان رطوبت موجود نوسانات زیادی دارد و باعث اختلال در رشد گیاهان و محصولات و حتی ایجاد بیماری در آن می شود ، در نتیجه استفاده از تجهیزاتی برای کنترل رطوبت الزامی است.
  • نور= نور خورشید برای رشد محصولات در گلخانه ها بسیار حیاتی است، انواع متفاوت محصولات برای رشد بهینه خود نیاز به شدت ، مدت و زاویه تابش متفاوتی دارند . با هوشمند سازی می توان میزان نور دریافتی توسط گیاهان را در تمام طول شبانه روز تنظیم نمود.
  • آبیاری = استفاده از سیستم های آبیاری هوشمند منجر می شود با توجه به شرایط موجود در گلخانه ها و نوع نیاز هر محصول آبیاری انجام می شود، عملکرد این سیستم ها با برنامه های از پیش تعیین شده مشخص می شود و با کم ترین مقدار آب بالاترین بهره وری حاصل و علاوه بر این، صرفه جویی های زیادی در مصرف آب می شود.
  • مانیتورینگ آنلاین سالن و وجود آلارم= در بسیاری از مواقع با توجه به درگیری های زیاد و یا بزرگ بودن مساحت گلخانه و همچنین وقت گیر بودن آن ممکن است شرایطی در برخی قسمت های گلخانه اتفاق بیفتد که از آن بی خبر باشیم ، ولی با ایجاد سیستم های کنترل هوشمند به راحتی در هر جایی که باشید می توانید شرایط را بررسی کرده از مشکل اطلاع حاصل نموده و آن را برطرف نمایید.